| Item no. | 63017 |
| Weight | 10 g |
| Pieces | 60 |
| Bags / carton | 10 |
| CCG2 | 48 cartons |
| Euro pallet | 56 cartons |
The Sour Fruits Bulk is full of tangy, sour powder that provides intense snacking fun. The colourful fruit containers make enjoyment even more exciting and transform every portion into a tingling taste experience.
Whether for tasting, sharing or as a highlight in between - the Sour Fruits Bag provides the ultimate sour kick for everyone who likes it exciting.
Sour Fruits Bulk are a retail highlight: modern, eye-catching and a guaranteed crowd favourite on the confectionery shelf!
| Energy | 1583 kJ / 379 kcal |
| Fat of which saturated fatty acids | 0 g 0 g |
| Carbohydrates of which sugar | 95 g 93 g |
| protein | 0 g |
| salt | 0 g |
Dextrose, acidity regulators: citric acid, malic acid; anti-caking agent: magnesium stearate; flavourings.
Product categories at a glance
Fizzy fun guaranteed: Explore our Candy Spray highlights like Fire Blaster and Mega Spray!
Discover products
Sweet fun for dipping and licking: Try our Dip & Lick favorites like Splash Dipper & Dino Dipper.
Discover products
Sweet action in roll format: Discover our Candy Rollers with fruity and sour surprises – a real hit!
Discover products
Chewy and popping fun guaranteed: Discover our Bubble Gum highlights like Star Sticks Bubble Gum!
Discover products